Test PCR na koronawirusa
Jednym z testów wykrywających obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie jest test RT-PCR. W wymazie pobranym z dróg oddechowych (najczęściej z nosogardła lub jednocześnie z gardła i błon śluzowych nosa) wykrywa się materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a następnie namnaża go i analizuje.
Z diagnostycznego punktu widzenia diagnozowanie metodą RT-PCR posiada dwie główne zalety.
Po pierwsze wysoką czułość, czyli prawidłowe wykrywanie osób chorych.
Po drugie, test cechuje się również wysoką swoistością (precyzyjnością), czyli minimalizuje ryzyko otrzymania wyników fałszywie pozytywnych (prawidłowo identyfikuje osoby zdrowe).
Kolejnymi zaletami metody są szybkość oraz powtarzalność. Warto pamiętać, że możliwość testowania testem RT-PCR jest obecnie powszechnie dostępna.
Test RT-PCR jest rekomendowaną metodą potwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Państwowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (PSSE).
Kiedy wykonać test RT-PCR na koronawirusa?
Bardzo ważne jest wykonanie testu we właściwym czasie. Badania naukowe dowodzą, że pierwsze klika dni od momentu potencjalnego kontaktu z koronawirusem nie jest właściwym okresem na przeprowadzenie testu RT-PCR. Okres inkubacji (od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów) COVID-19 jest szacowany na około 5 dni. Zatem powinniśmy zapamiętać pierwszy dzień z objawami, ponieważ większość z nas w wyniku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmuje decyzji o potrzebie natychmiastowego wykonania badania.
U większości osób mających objawy test RT-PCR wykrywa zakażenie już pierwszego dnia, w którym wystąpiły objawy, a najwyższą wartość diagnostyczną osiąga w pierwszym tygodniu od wystąpienia objawów.
Wyniki testu RT-PCR
Wynik negatywny testu oznacza, że nie przechodzimy infekcji.
Oczywiście mogą pojawiać się wyniki fałszywie negatywne, czyli sytuacje, gdy wynik testu świadczy o tym, że nie doszło do zakażenia nawet mimo występowania objawów, a w rzeczywistości jest odwrotnie.
Uzyskanie wyniku fałszywie negatywnego testu RT-PCR pojawia się głównie z powodu złego pobrania materiału do badania lub w wyniku wykonania testu w niewłaściwym czasie. Dodatni wynik testu RT-PCR oznacza, że doszło do zakażenia koronawirusem sars cov-2, i jest to wynik jednoznaczny.