TEST COVID-19

Test na koronawirusa antygenowy

Test antygenowy w materiale z nosa lub nosogardzieli wykrywa specyficzne dla wirusa białka, które powstają w trakcie jego replikacji, w odróżnieniu do testów PCR, które pozwalają na wykrycie w badanej próbryce materiału genetycznego wirusa. 

Jak przygotować się do szybkiego testu antygenowego na koronawirusa?

Badanie wykonywane jest podobnie jak testy PCR w oparciu o wymaz, pobrany od pacjenta z nosa lub nosogardzieli (w zależności od testu). Po pobraniu wymazu, próbkę materiału nanosi się do otworu na płytce testowej i po określonym czasie dokonuje odczytu. Czas oczekiwania na wynik różni się między testami różnych producentów, ale zwykle jest dostępny w ciągu 10-30 minut.

Test antygenowy na koronawirusa kiedy wykonać badanie?

Wykonanie testu antygenowego ogranicza się do początkowego etapu choroby - do 5-7 dni, od pojawienia się objawów wskazujących na COVID-19, ponieważ dochodzi wówczas do intensywnego namnażania się (czyli replikacji) wirusa.

Ile się czeka na wyniki testu antygenowego?

Ogromną zaletą testów antygenowych jest czas ich realizacji, który jest znacznie krótszy (ok. 10-30 minut) od klasycznego testu RT-PCR (zwykle 24 godziny), rekomendowanego przez WHO. Badanie antygenowe w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 pozwala na szybką identyfikację osób zakażonych w krótkim czasie.

WAŻNE! Według NFZ i WHO badanie antygenowe równoznaczne z testem PCR

Od 30.10.2020r. rozporządzeniem Ministra Zdrowia - testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.

Masz pytania?
Skontaktuj się

+48 600 511 512

rejestracja@bella-med.pl

Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria