Leczenie żylaków - usuwanie żylaków

EVLT – wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa

Do niedawna jedyną metodą pozbycia się dużych żylaków była operacja, związana potem z długą rekonwalescencją. Teraz można je usunąć podczas krótkiego zabiegu i nazajutrz wrócić do pracy! Zabieg wykorzystuje promieniowanie laserowe, które dostarczone do wnętrza naczynia przy pomocy specjalnego światłowodu całkowicie je zamyka. Taka metoda likwidacji żylaków nie wymaga hospitalizacji oraz jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Laserowe operacje żylaków metodą EVLT zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej.

Wskazania do wykonania zabiegów wewnątrznaczyniowych obejmują refluks w obrębie żyły odpiszczelowej u chorych chodzących, u których obserwuje się żylaki naczyń powierzchownych i/lub objawy powikłań związanych z niewydolnością naczyń żylnych układu powierzchownego. Typowymi objawami są: zespół niespokojnych nóg, dolegliwości bólowe kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg, zmęczenia, skurcze nocne oraz świąd. Do powikłań niewydolności naczyń żylnych układu powierzchownego należy zaliczyć: zmiany zakrzepowo-zatorowe, obrzęk, wyprysk, zwłóknienie skórno-tłuszczowe, owrzodzenia żylne oraz samoistne krwawienia. Usunięcie refluksu żylnego pozwala na ustąpienie dolegliwości oraz objawów związanych z przewlekłą niewydolnością żylną.

Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodowego pod kontrolą USG. Wycofując włókno zamykamy żyłę energią lasera od środka. Po zabiegu zostaje tylko mała blizna w miejscu wprowadzenia światłowodu do żyły. Zmieniona chorobowo żyła ulega zamknięciu i zwłóknieniu w okresie od 3 do 6 miesięcy.

Sam zabieg trwa około 60 - 90 minut i jest bezbolesny (nieco bolesne mogą być nakłucia podczas znieczulenia). 

Całość zabiegu monitorowana jest obrazem ultrasonograficznym!

Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Stosujemy znieczulenie tumescencyjne – jest to rodzaj znieczulenia miejscowego. Pacjent opuszcza Klinikę w dniu zabiegu i powraca do normalnej aktywności następnego dnia. W porównaniu do metody tradycyjnej zabieg ten obarczony jest mniejszym ryzykiem powikłań, dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie i nie zakłócają normalnego życia. Po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe.

W niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie zabiegu EVLT o miniflebektomię, czyli chirurgiczne usunięcie części widocznych żylaków.
W indywidualnych przypadkach, po okresie rekonwalescencji po zabiegu EVLT konieczna jest kontynuacja leczenia metodą skleroterapii.

Chirurgia Naczyniowa

Masz pytania?
Skontaktuj się

+48 600 511 512 

poniedziałek - piątek

rejestracja@bella-med.pl

Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
Galeria